Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 95 mm ID, 170 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$297.75
/each
Earn 297 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR94
$297.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 170 mm |
| Inside Diameter | 95 mm |
| Overall Width | 13 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 9517013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 95 mm, Outside Diameter 170 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal