Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 95 mm ID, 125 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$261.00
/each
Earn 261 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WF42
$261.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 125 mm |
| Overall Width | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 95 mm |
| Mfr. Model # | 9512512TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 95 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal