Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 95 mm ID, 115 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$269.75
/each
Earn 269 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR92
$269.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 95 mm |
| Outside Diameter | 115 mm |
| Mfr. Model # | 9511512TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 95 mm, Outside Diameter 115 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal