Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 95 mm ID, 130 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$269.75
/each
Earn 269 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR93
$269.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 13 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 95 mm |
| Mfr. Model # | 9513013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 95 mm, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal