Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 95 mm ID, 120 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$260.00
/each
Earn 260 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WF40
$260.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 95 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 12 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 120 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 9512012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 95 mm, Outside Diameter 120 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal