Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 70 mm ID, 92 mm OD, 12 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$113.65
/each
Earn 113 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR47
$113.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 92 mm |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 12 mm |
| Inside Diameter | 70 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 709212TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 70 mm, Outside Diameter 92 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal