Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 70 mm ID, 89 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$113.65
/each
Earn 113 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR45
$113.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 70 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 89 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 10 mm |
| Mfr. Model # | 708910TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 70 mm, Outside Diameter 89 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal