Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 70 mm ID, 110 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$139.55
/each
Earn 139 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WE88
$139.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 70 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 110 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 10 mm |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 7011010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 70 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal