Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 70 mm ID, 84 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$113.65
/each
Earn 113 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR43
$113.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 10 mm |
| Outside Diameter | 84 mm |
| Inside Diameter | 70 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 708410TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 70 mm, Outside Diameter 84 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal