Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 70 mm ID, 100 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$126.80
/each
Earn 126 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR40
$126.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 12 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 70 mm |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 7010012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 70 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal