Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 105 mm ID, 160 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$242.75
/each
Earn 242 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WT79
$242.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 105 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 160 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 10516012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 105 mm, Outside Diameter 160 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal