Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 105 mm ID, 125 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$274.50
/each
Earn 274 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52VZ79
$274.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 12 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 125 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 105 mm |
| Mfr. Model # | 10512512TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 105 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal