Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 105 mm ID, 145 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$281.50
/each
Earn 281 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL79
$281.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 105 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 16 mm |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 145 mm |
| Mfr. Model # | 10514516TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 105 mm, Outside Diameter 145 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal