Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 105 mm ID, 130 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$261.25
/each
Earn 261 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52VZ81
$261.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 12 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Inside Diameter | 105 mm |
| Mfr. Model # | 10513012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 105 mm, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal