Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 105 mm ID, 135 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$281.50
/each
Earn 281 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL77
$281.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 12 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 135 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 105 mm |
| Mfr. Model # | 10513512TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 105 mm, Outside Diameter 135 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal