Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 80 mm ID, 120 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$234.25
/each
Earn 234 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WR92
$234.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 120 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 12 mm |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 80 mm |
| Mfr. Model # | 8012012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 120 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal