Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 80 mm ID, 105 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$224.25
/each
Earn 224 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR58
$224.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 80 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 105 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 10 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 8010510TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 105 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal