Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 80 mm ID, 100 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$167.50
/each
Earn 167 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WR82
$167.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 100 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 80 mm |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 13 mm |
| Mfr. Model # | 8010013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal