Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 80 mm ID, 100 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$202.25
/each
Earn 202 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WF12
$202.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 80 mm |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Overall Width | 10 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 8010010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal