Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 110 mm ID, 150 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$274.50
/each
Earn 274 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WT88
$274.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 110 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 150 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 11015012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 110 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal