Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 110 mm ID, 130 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$283.00
/each
Earn 283 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL81
$283.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 110 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 13 mm |
| Mfr. Model # | 11013013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 110 mm, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal