Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 110 mm ID, 135 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$282.25
/each
Earn 282 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL83
$282.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 110 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 12 mm |
| Outside Diameter | 135 mm |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 11013512TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 110 mm, Outside Diameter 135 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal