Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 110 mm ID, 122 mm OD, 6 mm Wd
In Stock
$277.25
/each
Earn 277 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WT80
$277.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 110 mm |
| Overall Width | 6 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 122 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 1101226TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 110 mm, Outside Diameter 122 mm, Overall Width 6 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal