Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 110 mm ID, 140 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$281.50
/each
Earn 281 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL85
$281.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 110 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 15 mm |
| Mfr. Model # | 11014015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 110 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal