No Smoking Warning Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$7.54
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Warning Reflective Label: Reflect...
Item 48WT54
$7.54
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Printed Language | English |
| Width | 5 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Height | 3-1/2 in |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Glow In The Dark | No |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Nominal Sign Size | 3-1/2 in x 5 in |
| Sign Header | Warning |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Sign Legend | No Smoking Beyond This Point |
| Mfr. Model # | LCU6-0057-RD_5x3.5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Warning Reflective Label, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Beyond This Point, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Symbol and Text