No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$7.64
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WR06
$7.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Sparks |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Printed Language | English |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Header | Danger |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Height | 3-1/2 in |
| Width | 5 in |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Glow In The Dark | No |
| Nominal Sign Size | 3-1/2 in x 5 in |
| Mfr. Model # | LCU4-0541-RD_5x3.5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Sparks, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text