No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$15.85
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WR04
$15.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Sparks |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Printed Language | English |
| Sign Header | Danger |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Glow In The Dark | No |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Width | 14 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Height | 10 in |
| Mfr. Model # | LCU4-0541-RD_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Sparks, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text