No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$12.49
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WR02
$12.49
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Height | 7 in |
| Width | 10 in |
| Glow In The Dark | No |
| Printed Language | English |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Sparks |
| Sign Header | Danger |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Mfr. Model # | LCU4-0541-RD_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Sparks, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text