No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$8.98
/each
Earn 8 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WR05
$8.98
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Sparks |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Height | 5 in |
| Sign Header | Danger |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Nominal Sign Size | 5 in x 7 in |
| Printed Language | English |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Width | 7 in |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Mfr. Model # | LCU4-0541-RD_7x5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Sparks, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text