No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$8.25
/each
Earn 8 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WP92
$8.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Sign Legend | No Smoking Matches Or Open Lights |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Width | 7 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Glow In The Dark | No |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Printed Language | English |
| Sign Header | Danger |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Height | 5 in |
| Nominal Sign Size | 5 in x 7 in |
| Mfr. Model # | LCU4-0532-RD_7x5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Danger Reflective Label, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Matches Or Open Lights, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text