No Smoking Danger Label: Polyester, Adhesive Sign Mounting, 3 1/2 in x 5 in Nominal Sign Size
In Stock
$6.53
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Label: Polyester, Adhesive...
Item 63KY42
$6.53
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Printed Language | English |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Width | 5 in |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Nominal Sign Size | 3-1/2 in x 5 in |
| Sign Legend | No Smoking Or Open Flame In This Area |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Header | Danger |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Height | 3-1/2 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Mfr. Model # | LCU4-0559-ND_5X3.5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Danger Label, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Or Open Flame In This Area, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text