No Smoking Danger Label: Polyester, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$11.75
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Label: Polyester, Adhesive...
Item 63KY41
$11.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Printed Language | English |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Legend | No Smoking Or Open Flame In This Area |
| Width | 14 in |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Header | Danger |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Height | 10 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Mfr. Model # | LCU4-0559-ND_14X10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Danger Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Or Open Flame In This Area, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text