No Smoking Caution Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$7.54
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Caution Reflective Label: Reflect...
Item 48WN36
$7.54
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Printed Language | English |
| Height | 3-1/2 in |
| Nominal Sign Size | 3-1/2 in x 5 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Width | 5 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Legend | No Smoking Beyond This Point |
| Glow In The Dark | No |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Header | Caution |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Mfr. Model # | LCU3-0316-RD_5x3.5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Caution Reflective Label, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Beyond This Point, Sign Legend Background Color Yellow, Sign Legend Style Text