No Smoking Caution Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$10.59
/each
Earn 10 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Caution Reflective Label: Reflect...
Item 49DT78
$10.59
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Width | 10 in |
| Printed Language | English |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Glow In The Dark | No |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Header | Caution |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Height | 7 in |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Mfr. Model # | LCU3-0304-RD_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Caution No Smoking Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames, Sign Legend Background Color Yellow, Sign Legend Style Text