No Smoking Warning Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$11.99
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Warning Reflective Label: Reflect...
Item 48WT80
$11.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Header | Warning |
| Sign Legend | No Smoking, Matches Or Open Flames |
| Printed Language | English |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Height | 7 in |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Width | 10 in |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Mfr. Model # | LCU6-0115-RD_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Warning Reflective Label, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking, Matches Or Open Flames, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Text