No Smoking Warning Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$7.76
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Warning Reflective Label: Reflect...
Item 48WT48
$7.76
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Nominal Sign Size | 3-1/2 in x 5 in |
| Glow In The Dark | No |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Width | 5 in |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Sign Legend | No Smoking |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Height | 3-1/2 in |
| Printed Language | English |
| Sign Header | Warning |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Mfr. Model # | LCU6-0056-RD_5x3.5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Symbol and Text