Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 190 mm ID, 230 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$464.25
/each
Earn 464 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WU84
$464.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 230 mm |
| Overall Width | 16 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 190 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 19023016TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 190 mm, Outside Diameter 230 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal