Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 190 mm ID, 215 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$464.25
/each
Earn 464 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM68
$464.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 15 mm |
| Inside Diameter | 190 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 215 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 19021515TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 190 mm, Outside Diameter 215 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal