Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 190 mm ID, 225 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$464.25
/each
Earn 464 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WU83
$464.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 225 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 16 mm |
| Inside Diameter | 190 mm |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 19022516TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 190 mm, Outside Diameter 225 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal