Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 180 mm ID, 215 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$447.25
/each
Earn 447 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WU75
$447.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 15 mm |
| Inside Diameter | 180 mm |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 215 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 18021515TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 180 mm, Outside Diameter 215 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal