Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 180 mm ID, 210 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$447.25
/each
Earn 447 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WA72
$447.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 15 mm |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 210 mm |
| Inside Diameter | 180 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 18021015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 180 mm, Outside Diameter 210 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal