Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 180 mm ID, 200 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$447.25
/each
Earn 447 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM60
$447.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 15 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 180 mm |
| Mfr. Model # | 18020015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 180 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal