Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 160 mm ID, 240 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$373.50
/each
Earn 373 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM46
$373.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 240 mm |
| Inside Diameter | 160 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 15 mm |
| Mfr. Model # | 16024015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 160 mm, Outside Diameter 240 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal