Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 160 mm ID, 185 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$368.50
/each
Earn 368 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM43
$368.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 160 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 13 mm |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 185 mm |
| Mfr. Model # | 16018513TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 160 mm, Outside Diameter 185 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal