Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 160 mm ID, 200 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$401.00
/each
Earn 401 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WU62
$401.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 160 mm |
| Overall Width | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 16020012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 160 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal