Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 120 mm ID, 150 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$287.50
/each
Earn 287 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52VZ98
$287.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 120 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 12 mm |
| Outside Diameter | 150 mm |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 12015012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 120 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal