Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 120 mm ID, 140 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$292.50
/each
Earn 292 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52VZ96
$292.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 120 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Mfr. Model # | 12014012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 120 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal