Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 120 mm ID, 145 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$265.00
/each
Earn 265 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL96
$265.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 12 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 120 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 145 mm |
| Mfr. Model # | 12014512TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 120 mm, Outside Diameter 145 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal