Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 100 mm ID, 180 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$240.00
/each
Earn 240 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WT69
$240.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 12 mm |
| Inside Diameter | 100 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 180 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 10018012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 100 mm, Outside Diameter 180 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal