Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 100 mm ID, 120 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$260.00
/each
Earn 260 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WT52
$260.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 100 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 120 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 10 mm |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 10012010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 100 mm, Outside Diameter 120 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal